Zgłoś uwagę

Prace 26 polskich i 34 ukraińskich artystów zostały zaprezentowane na wystawie „Art WORK”

W ramach wystawy „Art WORK”, na powierzchni blisko 10 tysięcy metrów kwadratowych, pokazano 55 realizacji artystycznych autorstwa współczesnych twórców z Polski i Ukrainy. Głównym celem wspólnego polsko-ukraińskiego projektu jest ukazanie niejednoznacznej relacji artysty i rynku sztuki w czasach kryzysu, globalnych, geopolitycznych konfliktów oraz wyraźnie zmieniających się społecznych nastrojów.

Prace 26 polskich i 34 ukraińskich artystów zostały zaprezentowane na wystawie „Art WORK” w Mystetskyi Arsenal – największej publicznej galerii sztuki na Ukrainie. Kijowska odsłona ekspozycji potrwa do 30 lipca, a następnie zagości w budynku Dworca Głównego we Wrocławiu.

Społeczny odbiór pracy artysty wiąże się z pewnym ściśle określonym postrzeganiem i rozumieniem pojęcia pracy. Kojarzone ze sztuką hasła takie jak nieużyteczność, niefunkcjonalność, niewydajność, a z drugiej strony - talent, wizja, kreatywność, stawiają sztukę w domenie hobby, a nie „prawdziwej pracy”. Wychodząc od tych rozważań kuratorki wystawy Art WORK pochylają się nad niejednoznaczną relacją między artystą a rynkiem sztuki oraz widzem, a także nad samym zagadnieniem pracy - od rękodzieła, poprzez zmechanizowanie aż po pytanie, jak będzie ona wyglądać w przyszłości.

Filarem wystawy “Art WORK” jest wieloznaczność słowa praca, odnoszącego się tak do wykonywania czynności zarobkowych, trudno definiowalnych procesów koncepcyjnych i twórczych, fizycznie istniejących obiektów artystycznych, ale także ich form niezmaterializowanych. Wystawa jest punktem wyjścia do przyjrzenia się aktualnemu statusowi pracy artysty, jej ambiwalentności, nierozstrzygalnemu charakterowi, a także symbolicznemu, duchowemu i materialnemu kapitałowi. Jest także okazją by prześledzić mechanizmy funkcjonowania artysty wobec i wewnątrz rynku sztuki, formy odbioru pracy i osoby twórcy przez widza jak również kondycję tzw. sektora kultury i sytuację jego pracowników. Traktując zagadnienie pracy, jako temat przewodni ekspozycji, nie sposób pominąć kontekstu medium artystycznego, rzemiosła i wytwórstwa, użytkowości, niefunkcjonalności i estetyki dzieła sztuki. Wystawa kontynuuje także podejmowaną w ostatniej dekadzie problematykę prekariatu, jako nowej klasy społecznej, post-pracy oraz przyszłych koncepcji pracy, a także działalności artystycznej w epoce post-internetowej.

Otwarciu ukraińskiej edycji wystawy towarzyszył performance ukraińskiej artystki Ute Kilter oraz debata z udziałem polskich artystówKatarzyny Górnej oraz Rafała Jakubowicza. Są oni założycielami związku zawodowego Komisja Środowiskowa Pracowników Sztuki OZZ Inicjatywa Pracownicza, pierwszego związku zawodowego artystów w Polsce, oraz aktywnymi działaczami Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. Spotkanie moderowane było przez Michała Frydrycha - artystę biorącego udział w wystawie.

Polska odsłona wystawy „Art WORK” przygotowana przez Galerię Miejską we Wrocławiu zrealizowana zostanie w przestrzeni ekspozycyjnej Dworca Głównego i potrwa od 22 września do 31 października 2017 r. Prezentacji towarzyszyć będą wydarzenia specjalne – oprowadzania kuratorskie i warsztaty. W dniu uroczystego otwarcia odbędzie się koncert jazzowy w wykonaniu polskich i ukraińskich muzyków.

Organizatorami wystawy są Galeria Miejska we Wrocławiu, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mystetskyi Arsenal (Kijów – Ukraina).

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Mariusz Mikołajek na wystawie Art WORK Instalacja Sylwestra Ambroziaka na wystawie Art WORK Marcin Berdyszak na wystawie Art WORK Mystetskyi Arsenal OK. ART na wystawie Art WORK Video autorstwa Dominiki Olszowy na wystawie Art WORK wystawa Art WORK - widok ogólny . wystawa Art WORK - widok ogólny.

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail