Zgłoś uwagę

Osiedle Nowe Żerniki to nie event

W czwartek, 5 listopada, odbyła się konferencja prasowa poświęcona Osiedlu Nowe Żerniki, które jest jednym z flagowych projektów w ramach ogólnego programu działań związanych z  ESK Wrocław 2016. 

Wrocław ma niezwykłe tradycje urbanistyczne i architektoniczne. To tutaj w 1929 roku odbyła się jedna z sześciu światowych wystaw budowlanych i zbudowano modelowe osiedle Werkbundu. Wszystkie te wystawy zostaną - po raz pierwszy razem - zaprezentowane w 2016 roku podczas Europejskiej Stolicy Kultury. 

Hasłem wystawy WuWA zorganizowanej w ówczesnym Breslau przez Deutscher Werkbund było "Mieszkanie i praca". Od tego czasu realia życia w mieście uległy dużym przemianom. Jednak oczywistym zmianom na lepsze związanym z rozwojem cywilizacyjnym, nie towarzyszy tak spektakularna przemiana przestrzeni do mieszkania i pracy. Osiemdziesiąt pięć lat później, synonimem luksusu staje się ponownie trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 52 m2. Żyjemy w czasach, gdzie nadal stoimy przed rozwiązaniem ważnych problemów mieszkaniowych - w Polsce brakuje ok. miliona mieszkań, a wiele rodzin nie ma wystarczającej zdolności kredytowej i buduje się prawie wyłącznie komercyjnie i na własność. Czy wszystkie uwarunkowania, które składają się na dzisiejszą sytuację są „globalne” i nie mamy na nie realnego wpływu? Wrocław chce to zmienić.

Lokalne środowisko architektów (Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP i wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich) wraz z miastem Wrocław i pod patronatem Prezydenta Miasta pięć lat temu zainicjowało wielki projekt nawiązujący do tradycji eksperymentowania, który będzie próbą i powtórką poszukiwań wielkomiejskiej architektury skrojonej na potrzeby współczesnego człowieka. Wykorzystując okazję święta kultury – ESK Wrocław 2016 - organizujemy modelowy proces tworzenia dobrego, przyjaznego ludziom miasta. Osiedle Nowe Żerniki, Osiedle Europejskiej Stolicy Kultury, powstaje dzięki efektowi synergii i współpracy pomiędzy miastem Wrocław, deweloperami i środowiskiem kilkudziesięciu najlepszych architektów. Przedsięwzięcie Nowe Żerniki jest bezprecedensowym eksperymentem w skali kraju. Po raz pierwszy w takiej skali architekci wraz z samorządem połączyli wysiłki wobec wspólnego celu, jakim jest zaprojektowanie i wybudowanie modelowego osiedla. 

Osiedle Nowe Żerniki to nie event

- 85 lat po wystawie budownictwa WUWA w 1929 roku, miasto Wrocław podejmuje próbę wybudowania osiedla mieszkaniowego które będzie wzorem stosowanym w planowaniu i projektowaniu.  Będzie odpowiadało potrzebom nowoczesnego miasta, jego aktywnych mieszkańców i budowało więzi społeczne - tłumaczy Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu - To nie jest wystawa, którą robimy na określoną datę otwarcia, po to aby przeciąć wstęgę w 2016 roku. To jest prawdziwy kawałek miasta, w którym będą żyli ludzie. Co oczywiście nie oznacza, że wielu efektów tego bezprecedensowego projektu nie zobaczymy w 2016, wręcz odwrotnie. 

Jak wyjaśnia Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury ESK Wrocław 2016, w projektowaniu Nowych Żernik od 2011, a więc od 4 lat wykorzystywana jest niezwykle żmudna metoda warsztatowa, która daje efekt pluralistycznej dyskusji z udziałem wszystkich zainteresowanych: architektów, urbanistów, deweloperów, mieszkańców. Przed projektowaniem doszło do kilkadziesiąt spotkań z wrocławskimi naukowcami, socjologami, ekologami, ruchami miejskimi, aktywistami, niepełnosprawnymi, aby możliwie najpełniej uwzględnić ich postulaty. Przeprowadzono 60 warsztatów  projektowych, 17 wykładów i konferencji. W warsztatach projektowych uczestniczy 40 tworzących we Wrocławiu architektów . „To bardzo dziś pożądana dobra praktyka oraz prawdziwa i rzeczywista partycypacja. Nasz projekt to także proces, który ma nas przeżyć i trwać wiele lat.” - mówi Zbigniew Maćków. 

W projektowaniu Nowych Żernik szczególną uwagę zwrócono na:
a. dobre przyjazne przestrzenie, ale nie tylko te prywatne i publiczne, a także te półpubliczne i sąsiedzkie, które mają kluczowe znaczenie w budowaniu więzi międzyludzkich w jednostkach mieszkalnych;
b. mocno nasyconą usługami przestrzeń publiczną /dom kultury, bazarek, sklepy, kawiarnie, usługi;
c. bogaty program infrastruktury społecznej /usług/ - m.in. dom kultury, przedszkole, żłobek, w niedalekiej przyszłości szkoła, dom seniora z serwisem, itd.;
d. realizację przestrzeni publicznych w oparciu o priorytet i bezpieczeństwo dla pieszych i rowerzystów;
e. dużą ilość terenów zielonych i rekreacyjnych;
f. zrównoważone projektowanie (np. retencja wody, energooszczędność, nowoczesne oświetlenie, nowoczesne systemy gromadzenia śmieci, ciepło miejskie, transport publiczny);
g. zróżnicowanie typologii zabudowy począwszy od własności /mieszkania na własność, wynajem, kooperatywy, dom seniora, po typy budynków: wielorodzinne intensywne, nisko intensywne, punktowce, kooperatywy, wille miejskie, szeregówki i domy jednorodzinne.

Budowa Nowych Żernik wkracza w decydującą fazę: konferencja prasowa 

O zaawansowaniu prac budowlanych na Osiedle Europejskiej Stolicy Kultury „Nowe Żerniki”, które właśnie wkraczają w decydującą fazę i już niebawem będą widoczne gołym okiem oraz o tym kiedy zakończą się budowy domów na Osiedlu Nowe Żerniki i ile mieszkań, domków, obiektów użyteczności publicznej powstanie już w 2016 roku na konferencji prasowej poświęconej modelowemu osiedlu, które jest jednym z najważniejszych punktów programu architektonicznego ESK Wrocław 2016 opowiadali: 
- Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu;
- Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016;
- przedstawiciele deweloperów, którzy rozpoczęli swoje inwestycje na Nowych Żernikach: Profit Development, Archicom, Osiedle Rodzinne, Vantage Development oraz reprezentanci Kooperatyw Budowlanych.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Nowe Żerniki IMG_8715 IMG_8714 IMG_8718 IMG_8716 IMG_8724 IMG_8725 IMG_8726 IMG_8728 IMG_8689 IMG_8694 IMG_8690 IMG_8695 IMG_8702 IMG_8697

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail