Zgłoś uwagę

Kozanów – W poszukiwaniu cudownego // Artyści

Kuratorzy projektu: Iwona Bigos (PL/DE) i Martin Schibli (SE/CH)

Kurator programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury: Michał Bieniek

Koordynacja: Natalia Romaszkan, Bartosz Zubik, Maciej Tymorek

Współpraca: Małgorzata Micuła

facebook.com/wejscieodpodworza

www.wroclaw2016.strefakultury.pl/podworze

 

Artur Żmijewski polski artysta wizualny. Żyje i pracuje w Warszawie. W latach 90. należał do czołowych artystów nurtu sztuki krytycznej, zajmował się problematyką ciała i Innego. Okres ten zamknął manifestem "Stosowane sztuki społeczne", w którym wypracował nową formułę społecznego zaangażowania.

W 2005 roku reprezentował Polskę na 51. Biennale Sztuki w Wenecji. Jest redaktorem artystycznym pisma "Krytyka Polityczna". W 2007 wydał zbiór wywiadów z artystami "Drżące ciała". W 2010 roku otrzymał prestiżową Ordway Prize, przyznawaną przez Creative Link for the Arts i New Museum w Nowym Jorku.
W 2013 roku został laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal.

 

Krzysztof Żwirblis artysta i kurator. Od 1976 r. członek eksperymentalnej grupy Akademia Ruchu działającej na granicy sztuk wizualnych i teatru. Wziął udział w ponad 600 przedstawieniach, akcjach ulicznych i wystąpieniach grupy. 1992 – 1997 był kuratorem Galerii AR w kinoteatrze "Tęcza" na Żoliborzu, a w latach 2007 - 2012 kuratorem Galerii Studio w Warszawie. Od połowy lat 90. prowadzi własną działalność twórczą, od 2005 koncentruje się na wielodniowych akcjach artystycznych z udziałem lokalnych społeczności m.in. "Tania telewizja" w 2005, "Bezinteresowna Przestrzeń Miejska"  w latach 2007-2008, 2013 oraz "Muzeum społeczne" od 2010 roku.

 

Jacek Niegoda polski artysta wizualny. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Tworzy projekty wideo, instalacje, obiekty, przeprowadza akcje artystyczne oraz ingerencje w przestrzeni publicznej. W swoich realizacjach odnosi się do relacji pomiędzy władzą, techniką i sztuką. Brał udział w licznych wystawach grupowych w Polsce i za granicą.

 

Katarzyna Krakowiak artystka audio-wizualna, rzeźbiarka. Mieszka i pracuje w Gdańsku, obecnie przebywa w Warszawie. Tworzy instalacje architektoniczne, w których wykorzystuje zastałą strukturę budynków. Interesuje ją dźwięk w architekturze i przestrzeni publicznej. W 2012 roku reprezentowała Polskę na Biennale Architektury w Wenecji, gdzie została wyróżniona. Jej prace były pokazywane na wystawach zbiorowych w m.in. KUMU Museum (Tallin, 2011) oraz HMKV (Dortmund, 2011). W 2007 roku ukończyła staż w Architecture Foundation w Londynie. Od 2011 roku pracuje w Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich (Wydział Architektury Wnętrz) w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku we współpracy z Jackiem Dominiczakiem.

 

Daniel Segerberg szwedzki artysta od lat mieszkający i tworzący w Berlinie. W swojej rzeźbiarskiej twórczości wykorzystuje materiały znalezione i odzyskane. Tworzy wielowarstwowe instalacje, które zdają się istnieć w równoległym świecie i są pewnego rodzaju wspomnieniem świata post-apokaliptycznego - gdzie plac zabaw i diabelski młyn zostały dawno opuszczone i gdzie jedyną pozostałością epoki przemysłowej są wyrzucone resztki jej produktów. Z tych resztek buduje on nowe funkcjonale obiekty-instalacje. Brał udział w wielu grupowych wystawach w Szwecji, Niemczech, Rosji i Danii. Jest wielokrotnym stypendystą szwedzkiego programu IASPIS.

 

Julita Wójcik polska artystka wizualna, performatorka, autorka akcji artystycznych i płetwonurek. Żyje i tworzy w Gdańsku. Głośne echo w mediach wywołała jej akcja „Obierania ziemniaków” w 2001 roku w warszawskiej Zachęcie oraz instalacja „Tęcza“, która w 2012 roku stanęła na placu Zbawiciela w Warszawie. Julita Wójcik wprowadza do swojej sztuki idiom bardzo osobisty, a co za tym idzie, także kobiecy. Z własnej perspektywy odczytuje społeczne konwencje i kody, które następnie „oswaja” i wykorzystuje w swoich akcjach. Często są to bardzo prozaiczne działania, typowe dla „prowincjonalnej dziewczyny”, jak określa się sama artystka. Te proste czynności nabierają rangi dopiero po wpisaniu w kontekst artystyczny, który z jednej strony nobilituje, z drugiej zaś pozbawia sztukę waloru elitarności. W swoich pracach sięga do strategii interaktywnych. Wójcik została wielokrotnie nagradzana za swoje prace zarówno w Polsce jak i za granicą.

 

Jörg Herold należy do czołówki niemieckich artystów wizualnych. Mieszka i pracuje w Lipsku. W swojej twórczości interesują go mechanizmy przechowywania i zabezpieczenia pamięci, również tej kulturowej. W swoich badaniach sięga zarówno do dzieł naukowych jak i literatury historycznej. Posługując się filmem, instalacją, rysunkiem i malarstwem bada wyimaginowane i rzeczywiste miejsca pamięci. Nazywa siebie „dokumentalnym archeologiem”. W 1991 i w 1995 roku brał udział w biennale w Sydney i Wenecji, a w 1997 roku prezentował swoje prace na documenta X.
W 2003 stworzył dla Bundestagu w Berlinie architektoniczny projekt „Lichtspur auf Dateline“.

 

< dienstag abend >

Dorota Walentynowicz (PL), Ludwig Kittinger (AT), Sophie Thun (PL), Fernando Mesquita (PT), Ana de Almeida (PT)

< dienstag abend > to wiedeński kolektyw artystyczny, założony w 2009 roku przez Ludwiga Kittingera i Fernando Mesquita. W 2015 roku do kolektywu dołączyły Ana de Almeida, Sophie Thun oraz Dorota Walentynowicz.

W założeniu < dienstag abend > to sytuacja, skomponowana odpowiednio przez artystów i lokalne środowisko, dopasowana do jego mechanizmów zbiorowych. Same wydarzenia organizowane przez kolektyw są napędzane przez ideę heterarchii, bez mediacji między artystą a publicznością, po to, żeby uzyskać ich najbardziej bezpośredni charakter. Kolektyw działa zarówno w Wiedniu jak i w innych krajach Europejskich.

 

Ludwig Kittinger: http://ludwigkittinger.blogspot.de

Dorta Walentynowicz: http://www.dobrze.nl/pages/dobrze2.htm

Sophie Thun: http://offspace-spenglerei.at/member/sophie-thun/

Fernando Mesquita: http://fernandosantosmesquita.blogspot.de/p/blog-page.html

Ana de Almeida: http://anadealmeida.com/bio.html

 

Dominika Skutnik polska artystka wizualna, z wykształcenia malarka. Mieszka i pracuje w Gdańsku. W swoich projektach – instalacjach i rzeźbach wykorzystuje gotowe obiekty. Interesuje ją wymiana energii pomiędzy dziełem a odbiorcą oraz bezpośrednie (w opozycji do metaforycznego czy symbolicznego) kreowanie u niego stanów emocjonalnych poprzez obcowanie ze sztuką. Formalnie nawiązuje do obiektów i przestrzeni rytualnych różnych kultur. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych w Polsce. Brała udział w licznych wystawach za granicą m.in. w Finlandii, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii.

 

Merzedes Sturm-Lie szwedzko-norweska artystka wizualna, autorka performance, scenografii, kuratorka wystaw. Mieszka i pracuje w Sztokholmie i Brukseli.

W swoich pracach porusza takie tematy jak: polityczna poprawność, śmierć, marzenia i stagnacja życiowa. W swoich występach używa głosu i ciała jako narzędzia: śpiewa, rozmawia i szepcze. Jej prace prezentowane były na wystawach w Szwecji, Belgii, Japonii, Brazylii oraz Rosji.

 

Kristina Müntzing szwedzka artystka wizualna. Absolwentka Goldsmith College w Londynie i M F A z Valand. Kristina Muntzing mieszkała w różnych częściach świata, min. w Buenos Aires, Istambule, Londynie i Tallinie. Obecnie jest stypendystką w Kunstlerhaus Bethanien i Kunst-Werke mieszka i pracuje w Berlinie. W swoich pracach zawsze sięga do tematów związanych z aktualnym miejscem jej pobytu.
Podczas swojego berlińskiego stypendium pracuje nad stworzeniem obrazowego języka radykalnych stowarzyszeń politycznych i bada historię przemysłu tekstylnego jako miejsca powstania pierwszych ruchów socjalistycznych. Kristina Muntzing pokazywała swoje prace m.in. w Arnstedt, w Norrtalje Konsthall, Kiasma w Helsinkach oraz Vaxjo Konsthall.

http://www.kristinamuntzing.com

 

Dietmar Schmale niemiecki artysta konceptualny, performer. Tworzy również pod pseudonimem Do.Billig. Żyje i pracuje w Rheine. W jednym z jego długoczasowych performance w 2009 roku Schmale wcielił się w role “polskiej sprzątaczki” i jako jej odpowiednik “niemiecki sprzątacz” pracował w Gdańsku za najniższą stawkę, w polskich domach prywatnych, klubach i instytucjach. Dokumentacja do tego projektu pod tytułem Restitution – kultureller Austausch / Restytucja – wymiana kulturalna została zaprezentowana w Gdańskiej Galerii Miejskiej. W swojej twórczości Schmale posługuje się różnymi technikami: fotografią i ready-made. Jest autorem instalacji w przestrzeni publicznej oraz często długotrwałych performance.

https://de.wikipedia.org/wiki/Dietmar_Schmale

 

Hubert Czerepok polski artysta wizualny. Mieszka i pracuje we Wrocławiu i Szczecinie. Rysuje, maluje, tworzy obiekty, instalacje, realizuje wideo, animacje, wykonuje filmy found footage’owe. Opracowuje projekty multimedialne oraz działa w przestrzeni publicznej. W swoich pracach analizuje konstrukcje determinujące określone ludzkie zachowania. Ingerując w przestrzenie stworzone do sprawowania kontroli, ujawnia ich absurdalny charakter. Brał udział w wielu międzynarodowych wystawach grupowych w Polsce i za granicą.

http://culture.pl/pl/tworca/hubert-czerepok

 

Andrzej Dudek-Dürer performer, artysta sztuki mediów, kompozytor i muzyk. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jego pseudonim pochodzi od Albrechta Durera – Dudek wierzy, iż jest jego inkarnacją.

Zajmuje się także instalacją, wideo, grafiką, malarstwem, fotografią, rzeźbą, environmentem, budową instrumentów metafizycznych, działalnością metafizyczno-telepatyczną, antypoezją oraz innymi formami realizacji i wypowiedzi artystycznej.

http://www.a.dudek.durer.artwroc.com

 

Michał Węgrzyn Absolwent ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Żyje i pracuje we Wrocławiu. Współpracował z Gdańską Szkołą Muralu i jej prowadzącymi - Rafałem Roskowińskim i Jackiem Zdyblem z gdańskiej ASP. W ramach tej działalności współtworzył grupowe realizacje oraz opracował i zrealizował autorski mural poświęcony 70. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. W 2013 zdobył I nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekt i realizację muralu pt. 'Brama do Nadodrza' (rewitalizowanej dzielnicy Wrocławia). W tym samym roku nagrodzony także stypendium artystycznym prezydenta Wrocławia. Obecnie oprócz tradycyjnych forma malarstwa tworzy także instalacje przestrzenne na bazie własnych prac abstrakcyjnych.

https://www.artinside.pl/pl/autor/michal-we-grzyn

 

Saperki to kobieca drużyna sportowa, która zajmuje się kajakarstwem artystycznym, a także artystycznym uprawianiem sportu w sensie ogólnym, propagując ideę SZportu – czyli połączenia sztuki i sportu. Drużyna zawiązana została przez opolskie artystki w celu rozwinięcia tężyzny fizycznej na tyle, by dostać się do Europejskiej Stolicy Kultury za pomocą własnych mięśni. Po pięciu dniach podróży Odrzańską Drogą Wodną wylądowały na poligonie saperskim na Koznaowie. Artystki przygotowują rozwinięcie swojego projektu na otwarcie wystawy Kozanów - In Search for the Miraculous. W skład drużyny wchodzą: Elżbieta Bon Ton, Anna Cięciwa Gądek, Olimpia Janik, Bojka Wodnicka, Cieńka Malwa „Wiosło”, Maria Syrena Bitka „Syreni”, Natalia Ka jak Krawczyk „Kajakh” i Magdalena „Raniuszek” Hlawacz.

http://rappersandsappers.blogspot.de/p/sappers.html

 

Ales Pushkin – jeden z bardziej znanych artystów białoruskich. W swoich kontrowersyjnych, ironicznych pracach komentuje sytuację polityczną swojego kraju. Był wielokrotnie aresztowany podczas swoich akcji artystycznych. W 1999 zorganizował happening z okazji formalnego zakończenia I kadencji Alaksandra Łukaszenki przywożąc na taczce kupę gnoju pod siedzibę prezydenta z napisem: "dla Prezydenta Łukaszenki", za co został ukarany grzywną i więzieniem. W 60. rocznicę ponownego zajęcia Białorusi przez wojska radzieckie w 1944 stworzył wystawę portretów białoruskich narodowców uznawanych przez władze za kolaborantów III Rzeszy, które rozstawił przed wejściem do Państwowego Muzeum Sztuki. Od 1991 mieszka w rodzinnym Bobrze w rejonie krupskim. Na dachu swojego domu wywiesza regularnie tradycyjną biało-czerwono-białą flagę białoruską. Stał się bohaterem skandalu, gdy w 2000 namalował dla cerkwi w Bobrze fresk przedstawiający Sąd Ostateczny, na którym znaleźli się Alaksander Łukaszenka i metropolita Filaret stojący w otoczeniu diabłów i grzeszników.

Jest bohaterem nakręconego w 2007 filmu "Białoruski walc" w reżyserii Andrzeja Fidyka.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleś_Puszkin

 

Jiří Kovanda konceptualny artysta czeski. Mieszka i pracuje w Pradze. Jest najbardziej znanym i cenionym współczesnym, czeskim artystą, pionierem neoawangardowej sztuki konceptualnej, uznawanym za legendę kultury wizualnej Europy Środkowej i Wschodniej. Od połowy lat 70. akcje, projekty artystyczne oraz instalacje Kovandy realizowane były głównie w przestrzeni publicznej a podczas wystaw prezentowane są zazwyczaj jako fotograficzne dokumentacje. Ukazują wysiłek i determinację, z jakimi artysta przezwycięża bariery społeczne. Już od lat siedemdziesiątych towarzyszy jego działaniom niezwykłe w sztuce współczesnej wyciszenie i iluzja kompletnego bezruchu.

http://www.gbagency.fr/en/45/Jiri-Kovanda/

 

SMartDe eG

SMart – Société Mutuelle Pour Artistes – jest wykreowanym w Belgi niedochodowym przedsiębiorstwem ekonomii społecznej – kooperatywą, która zajmuje się administrację finansową i formalna projektów artystycznych i artystów indywidualnych. SMartDe eG jest członkiem europejskiej sieci SMartEu z siedziba w Belgii, zrzeszającą 7 krajów. Europejskie kooperatywy w Belgii, Francji, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Węgrzech i Włoszech pomagają stowarzyszeniom i freelancerom z sektora kultury i kreatywnego w rozliczaniu indywidualnych i grupowych projektów. SMartDe powstał w 2012 roku posiada biura w Berlinie i Bremie.

 

http://smart-de.org

 

agitPolska Polsko-Niemiecka Inicjatywa Kooperacji Kulturalnych e.V.

agitPolska to organizacja pożytku publicznego, której celem jest propagowanie polskiej kultury

w Niemczech i niemieckiej w Polsce. agitPolska stwarza młodym i utalentowanym artystom z obu krajów możliwość zaprezentowania ich twórczości szerszej publiczności po drugiej stronie Odry i Nysy.
Wymiana kulturalna pomiędzy Polską a Niemcami nie tylko pomaga zwalczać wzajemne uprzedzenia, ale także zachęca do konstruktywnego i krytycznego dialogu. Dlatego agitPolska chce prezentować, dyskutować, zachęcać, łączyć…

Stowarzyszenie agitPolska e.V. powstało latem 2005 roku w Bremie, od 2009 działa w Berlinie

 

http://agit-polska.de/wp-pl/
 

Kurator programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury: Michał Bieniek

Koordynacja: Natalia Romaszkan, Bartosz Zubik, Maciej Tymorek

Współpraca: Małgorzata Micuła 

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

wop kozanow_1_fot.alicjakielan kozanow_2_fot.alicjakielan kozanow_3_fot.alicjakielan kozanow_4_fot.alicjakielan kozanow_5_fot.alicjakielan kozanow_6_fot.alicjakielan kozanow_7_fot.alicjakielan kozanow_8_fot.alicjakielan

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail