Zgłoś uwagę

Kinematograf Wrocławski / „Zaraza” – pokaz filmu i dyskusja

Zapraszamy do Barbara: infopunkt / kawiarnia / kultura na cykl wtorkowych pokazów filmowych i dyskusji. Drugim prezentowanym tytułem jest "Zaraza" Romana Załuskiego. W filmie reżyser tworzy fabularną opowieść na bazie autentycznego zdarzenia z historii Wrocławia: epidemii czarnej ospy, która miała miejsce w naszym mieście w 1963 roku. Bohaterem filmu jest fikcyjna postać - doktor Adam Rawicz, który jako pierwszy rozpoznaje chorobę, ale nikt nie chce mu uwierzyć. Wstęp wolny!

Wrocławska epidemia stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla artystów, opisał ją w fabularyzowanym reportażu "Zaraza" Jerzy Ambroziewicz, a w powieści sensacyjnej "Żołnierze grzechu" Andrzej Ziemiański.

Po pokazie kurator cyklu Lech Moliński poprowadzi dyskusję, w której udział weźmie współautorka wystawy "Uwaga! Choroba zakaźna. Wstęp wzbroniony. Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 r.” - Grażyna Trzaskowska z Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz Andrzej Ziemiański - pisarz science-fiction, autor książki "Żołnierze grzechu", dziejącej się podczas wrocławskiej epidemii w 1963 r.

Zapraszamy 12 września od godziny 18:00 do Barbara: infopunkt / kawiarnia / kultura
 

Więcej o cyklu:

Kinematograf Wrocławski
Komu wiadomo, że to we Wrocławiu powstał pierwszy filmowy portret miasta w powojennym kinie polskim? Czy mieszkańcom znana jest fala filmów kryminalnych z lat 70., ukazująca stolicę Dolnego Śląska jako siedlisko zła i patologii? Czy wrocławianie wiedzą, że nie więcej niż pół wieku temu ich miasto doświadczyła epidemia czarnej ospy? Komu znany jest fakt, że Wrocław był nie tylko ważnym ośrodkiem tworzenia się Polskiej Szkoły Filmowej i Kina Moralnego Niepokoju, ale również centrum polskiego kina niezależnego na przełomie stuleci? Nasz cykl to powojenna historia miasta i historia wrocławskich filmów w jednym.

Kuratorem cyklu jest Lech Moliński - animator kultury i dziennikarz filmowy, związany z Wrocławską Fundacją Filmową i Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.


12.09
wrocławska epidemia
„Zaraza”, reż. Roman Załuski, Polska 1971, 92'

10.10
kryminalny wrocław
"Trąd", reż. Andrzej Trzos-Rastawiecki, Polska 1971, 79’

14.11
zakochani w mieście
„Anatomia miłości”, reż. Roman Załuski, Polska 1972, 88'

12.12
u nas na osiedlu
„Krew z nosa”, reż. Dominik Matwiejczyk, Polska 2004, 89'

Rozmowa z Andrzejem Ziemiańskim w Radio Wrocław Kultura dostępna TUTAJ

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Kinemato-pokaz2-12.09-kafel mikrogranty_studio Filmowe Tor, Kinematograf Wrocławski_Zaraza2 (Copy) mikrogranty_Studio Filmowe Tor, Kinematograf Wrocławski_Zaraza (Copy)

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail