Anna Zuber – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Ecole Nationale Supérieure d’Arts we francuskim Bourges oraz Académie Royale des Beaux-Arts w Brukseli, wyjedzie na dwumiesięczną rezydencję artystyczną do Koszyc. Pobyt rezydencyjny został zorganizowany w ramach Programu A-i-R Wro we współpracy z K.A.I.R – Kosice Artist in Residence.
W najbliższy wtorek, 25 sierpnia, zapraszamy do Barbary (nowa odsłona kultowego lokalu przy ulicy Świdnickiej 8b) na spotkanie z Keithem Rowem – legendą muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Angielski artysta opowie zarówno o swoich klasycznych produkcjach, jak i o najnowszym projekcie, realizowanym podczas rezydencji artystycznej w ramach programu A-i-R Wro we współpracy z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ. Podczas spotkania artysta otworzy także wystawę dedykowaną jego twórczości. Rozmowę z Rowem poprowadzi Michał Libera – socjolog, kurator i krytyk muzyczny.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 19:00.
W najbliższy czwartek, 17 marca, zapraszamy na wykład i spotkanie z dwoma artystami dźwiękowymi – Martinem Howsem oraz Gerardem Lebikiem. Brytyjczyk i wrocławian zaprezentują wspólny występ we Wrocławskim Domu Literatury.
Koncert dzięki współpracy z ROZKURZem odbędzie się w przestrzeni Wrocławskiego Domu Literatury przy Przejściu Garncarskim 2 (II piętro), początek - godz. 20:00.
Wszystkich tancerzy, performerów i aktorów zapraszamy do udziału w projekcie „Resistance” niemieckiej artystki Svei Duwe. Na zgłoszenia czekamy do 31 marca 2016 roku.
Po ponad stuletniej przerwie Wrocław ponownie będzie miał swojego pisarza miejskiego. 19 kwietnia 2016 roku rozpoczyna się rezydencja Marko Martina, pochodzącego z Niemiec dziennikarza, reportera i pisarza. Wybrany przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej twórca, od kwietnia do sierpnia będzie obserwować i opisywać życie w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Swoje doświadczenia zaprezentuje na dedykowanym rezydencji blogu (tłumaczonym na język polski). Koordynacją pobytu Martina zajmie się zespół Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro.
Oficjalna inauguracja pobytu Marko Martina miała miejsce w Barbarze (poniżej krótka fotorelacja).
Blog pisarza miejskiego Marko Martina: T U T A J
„Food Stories Recolllected” to multimedialna instalacja, będąca fuzją dwóch projektów: performansu „Historie kuchenne” Agaty Elsner i Magdy Jagniewskiej oraz instalacji „Recollected” Marka Straszaka. „Food Stories Recollected” to zmysłowa opowieść o historii żywności i żywienia, która wyłoni się ze świata stworzonego przez obraz, zapach, dźwięk, smak i dotyk. Tropiąc różnorodne ciekawostki związane z historią jedzenia – za pomocą faktów, statystyk i liczb – autorzy pokażą rzeczywistość pełną absurdów kulinarnych, przesądów, stereotypów, wykluczeń, zapożyczeń oraz przypadków, które zadecydowały o wyglądzie świata, nie tylko w jego perspektywie gastronomicznej. 14 maja o 19:00, w ramach Majowej Nocy Nadodrza, zapraszamy na wernisaż instalacji do Nikiel Gallery przy ul. Łowieckiej 9.
Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro zaprasza wszystkich artystów związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem do nadsyłania zgłoszeń w naborze na rezydencję artystyczną w San Sebastian, które razem z Wrocławiem jest tegorocznym gospodarzem Europejskiej Stolicy Kultury. Aplikacje można przesyłać do 11 lipca 2016 roku.
Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 i Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro serdecznie zapraszają na pierwsze z cyklu spotkanie autorskie z rezydentką Zamku na Wodzie w Wojnowicach.
W poniedziałek, 20 czerwca o 17:00, w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8c, Natalija Jakubova opowie o swojej pracy poświęconej jednej z najsłynniejszych polskich aktorek – Irenie Solskiej.
Z przyjemnością informujemy, że Alessandra Ferrini – artystka wizualna, pracowniczka naukowa z Londynu – przyjedzie do Wrocławia na dwumiesięczną rezydencję artystyczną. Podczas swojego pobytu we Wrocławiu zrealizuje projekt „Ghetto Relay”, w ramach którego ma zamiar nawiązać do węzłów radiowych, służących do komunikacji imigrantów zbierających pomidory we włoskim regionie Puglia.
Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro i Centrum Sztuki Współczesnej HALLE 14 zapraszają wszystkich artystów związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem do nadsyłania zgłoszeń w naborze na rezydencję artystyczną w Lipsku. Aplikacje można przesyłać do 20 lipca 2016 roku.
Dziś o 19:00 zapraszamy do Centrum Technologii Audiowizualnych na prezentację efektów dwumiesięcznej rezydencji artystycznej Miry Gáberovej, słowackiej artystki multimedialnej i performerki. Wydarzenie będzie miało miejsce w ramach trzeciej edycji Night Media Lab – święta dla miłośników sztuki nowych mediów. Podczas dwumiesięcznego pobytu w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro / Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 Gáberová pracowała nad swoim projektem multimedialnym „Videotime”.
Już w ten czwartek zapraszamy do willi przy al. Kochanowskiego 21 we Wrocławiu na finisaż projektu „Polska gościnność” i inaugurację rezydencji artystycznej „Rewizyta” Niny Adelajdy Olczak. W czwartkowy wieczór będzie można zobaczyć artystyczne ingerencje inspirowane burzliwą historią Wrocławia oraz wziąć udział w dyskusji na temat tożsamości narodowej i związanych z nią stereotypami. Na wspólne spotkanie zapraszają Warstwy, Fundacja Wersja i Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro.
#YOUAREAROSE (#JESTEŚRÓŻĄ) to przestrzeń dla wzajemnego poznania się. 14, 20 i 27 lipca o 16:00 zapraszamy do baraku w Barbarze przy Świdnickiej 8c na otwarte spotkania z przedstawicielami mniejszości zamieszkujących Wrocław: razem porozmawiamy i zastanowimy się nad tym, czym jest wspólnota. 29 lipca (16:00) wyruszymy na finałową paradę róż z Barbary do rynku.
W najbliższy czwartek, 14 lipca o 12:00, zapraszamy do Domku Miedziorytnika na otwarcie wystawy prac Yury Yakavenki – jednego z najwybitniejszych grafików na Białorusi; w otwarciu wezmą udział także uczestnicy Międzynarodowych Warsztatów Graficznych z Krzyżowej. Pobyt Yakavenki we Wrocławiu zorganizowany został w ramach Rezydencji graficznych w Domku Miedziorytnika pod kuratorską opieką Marka Stanielewicza i we współpracy z Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro / Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016.
Jesienią tego roku Centrum Sztuki Współczesnej HALLE 14 w Lipsku będzie gościć na rezydencji artystycznej Beatę Rojek – urodzoną w 1985 roku we Wrocławiu absolwentkę Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Artystka została wybrana w ramach otwartego naboru (dla twórców związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem) zorganizowanego przez Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro i CSW HALLE 14.
W ten weekend zapraszamy do Sokołowska na jedno z najważniejszych wydarzeń dla miłośników sound artu w Polsce – Festiwal Sanatorium Dźwięku. W trakcie festiwalu szczególnie polecamy wydarzenia związane z finałem rezydencji A-I-R Sanatorium Dźwięku Sokołowsko, współorganizowanych przez Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro i Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.
28 września zapraszamy do Barbary – Infopunktu ESK Wrocław 2016 przy ul. Świdnickiej 8c – na spotkanie autorskie z Yujim Hamadą – fotografem goszczonym na rezydencji artystycznej we Wrocławiu i Dolnym Śląsku, zorganizowanej przez TIFF Center przy współpracy Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz EU–Japan Fest.
12 października o 18:00 zapraszamy do Muzeum Współczesnego Wrocław na prolog projektu „Immigrated Pieces” – pierwsze spotkanie z Enrico Floriddią, artystą goszczonym we Wrocławiu w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro – Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Podczas spotkania prowadzonego przez Bartka Lisa zastanowimy się miedzy innymi nad tym, jak sztuka powiązana jest z pamięcią? W jaki sposób przemieszczanie dzieł sztuki pomiędzy muzeami, archiwami czy innymi instytucjami kultury wpływa na konstrukcję naszej pamięci zbiorowej i rozwój kapitału kulturowego?
Znamy wyniki czwartej edycji konkursu na realizację mikrorezydencji artystycznej dla organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych i samorządowych instytucji kultury z Wrocławia i Dolnego Śląska. Spośród dziesięciu wniosków, które zakwalifikowały się do etapu oceny komisji, najlepszy okazał się projekt „Kobietostan” wrocławskiej Fundacji Jubilo.
Centrum Sztuki WRO i Program Rezydencji Artystycznej A-i-R Wro – Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 zapraszają na spotkania z Kathariną Swobodą (25 października) i Andreyem Ustinovem (26 października) – artystami goszczonymi na rezydencji we WRO.
Jakie peryferia można odnaleźć we Wrocławiu, nawet w jego centrum? 27 października o 19:00 zapraszamy do Muzeum Współczesnego Wrocław na Peryferium – wernisaż wystawy zdjęć autorstwa Maryi Hoyin, ukraińskiej artystki, goszczonej we Wrocławiu przez MWW i Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro – Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.
W ostatni piątek października zapraszamy na wernisaż pracy artystycznej Patrika Kriššáka. Czeski artysta, goszczony we Wrocławiu przez HART Hostel&Art i Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, podczas swojego pobytu przygotował unikatowe dzieło sztuki – pokój artystyczny, z którego będą mogli korzystać goście HARTu.
3 listopada zapraszamy do galerii Studio BWA Wrocław na wernisaż wystawy Yuji’ego Hamady – fotografa goszczonego na rezydencji we wrześniu 2016 roku. W ramach pobytu zorganizowanego we współpracy z Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro/Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016 oraz EU Japan Fest, artysta zrealizował projekt fotograficzny, dla którego inspiracją stał się Wrocław oraz region Dolnego Śląska.
W najbliższy piątek, 28 października o 18:00, zapraszamy na podwórko pomiędzy ul. Prądzyńskiego, Łukasińskiego i Mierniczą we Wrocławiu na odsłonięcie muralu, a później do Pracowni na Komuny Paryskiej 45 na spotkanie podsumowujące rezydencję artystyczną Kateřiny Ždychovej. Pochodząca z Czech artystka była goszczona w stolicy Dolnego Śląska przez Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro – Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.
Czy wiesz, gdzie jesteś? Czy to w ogóle jest możliwe, aby współcześnie móc przyporządkować siebie do jakiegoś konkretnego miejsca, punktu na mapie? A może te nasze wędrówki – mniej lub bardziej symboliczne – można przynajmniej jakoś opowiedzieć, narysować? Te pytania będą punktem wyjścia podczas kolejnego spotkania-warsztatów w cyklu „Immigrated Pieces”, prowadzonych przez artystę Enrico Floriddię, goszczonego przez Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro – Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016. Wszystkich zainteresowanych stworzeniem osobistych map – związanych z migracją osób, idei czy rzeczy, zapraszamy do udziału w warsztatach w Muzeum Współczesnym Wrocław.
Na niecałe dwa miesiące przed Weekendem Zamknięcia Europejska Stolica Kultury Wroclaw 2016 zaprasza wrocławian do udziału w drużynowej grze miejskiej (sobota, 19 listopada) nawiązującej do „Immigrated Pieces” – projektu badawczego realizowanego przez Enrico Floriddię.
Rezydencje artystyczne to obecnie jedna z najbardziej komfortowych form pracy artystycznej. Jak w praktyce wygląda realizacja projektów rezydencyjnych zaprezentujemy podczas wydarzenia podsumowującego dwuletnią współpracę Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro z organizacjami pozarządowymi z Wrocławia i Dolnego Śląska. 19 listopada zapraszamy do Barbary na prezentację trzech wybranych projektów rezydencyjnych i spotkanie z ich koordynatorami, organizatorami oraz artystami-rezydentami.
Czym tak naprawdę są rezydencje artystyczne i w jaki sposób je definiować? Gdzie umieszczone są punkty odniesienia, według których określamy, czy jakieś działanie artystyczne rezydencją jest, czy też nią nie jest? Jakie są korzyści wynikające z tego rodzaju działań dla samych artystów oraz sektora sztuki i kultury, a z jakimi trudnościami mierzą się osoby w rezydencje zaangażowane? Jak finansować projekty, w których pierwotnie założone cele i rezultaty mogą ulec transformacji już pierwszego dnia rezydencji? Czy działania rezydentów, którzy skupiają się na sobie i na swoim rozwoju są mniej wartościowe od projektów artystycznych skierowanych do lokalnych społeczności?
W piątek, 16 grudnia o 19:00, zapraszamy na otwarcie wystawy „Cienie / Shadows” – wernisaż prac Mathilde Lavenne, goszczonej przez Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro. Francuska artystka latem tego roku poznawała Wrocław i Dolny Śląsk, podążając kluczem miejsc nawiedzonych i tajemniczych, emanujących szczególną energią. Wyniki jej poszukiwań (m.in. film, fotografie i prace video) będzie można oglądać w piwnicy Pasażu Pokoyhof do 30 grudnia. Wydarzenie jest częścią Weekendu Zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Oprowadzanie kuratorskie odbędzie się w czwartek, 22 grudnia, o godz. 18:00.
A gdyby tak porozmawiać ze sobą jak delfiny? W najbliższą sobotę zapraszamy osoby w każdym wieku na ćwiczenia z pozawerbalnej, delfiniej komunikacji oraz na wyjątkowe karaoke z delfinem. Podczas spotkania wszyscy uczestnicy będą mieli okazję poznać wizualny alfabet stworzony przez wrocławską artystkę, Patrycję Mastej. Zaczynamy o 20:00 w Galerii BWA Studio. Wydarzenie jest organizowane w ramach współpracy BWA Studio Wrocław i Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro/Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
„Meerschmerz” to stan znużenia morzem wywołujący uczucie niepokoju i niezadowolenia z otaczającej nas materialnej rzeczywistości (z niemieckiego: Meer – „morze”, Schmerz – „ból”). Termin ten – ukuty w odniesieniu do niemieckiego romantyzmu oraz pragnienia zespolenia duchowych i materialnych aspektów ludzkiego doświadczania świata – opisuje psychoemocjonalny stan grupy delfinów żyjących w basenie Morza Śródziemnego, które to zwierzęta stały się bohaterami pracy Beaty Rojek.
Moja rezydencja we Wrocławiu upłynęła mi doskonale, zwłaszcza dzięki ludziom, których poznałem w trakcie pracy nad projektem „Cicha symfonia”. Niesłyszący, których spotkałem w ramach projektu, byli wyjątkowo mili i dzięki nim moja praca stała się naprawdę przyjemna i radosna. Pamiętam, kiedy w pierwszym dniu pobytu zjawiłem się w PZG, pełen pasji i entuzjazmu, a następnie spróbowałem „rozmawiać” ze zgromadzonymi tam niesłyszącymi.
Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro zaprasza do udziału w naborze na rezydencję w Dreźnie dla artystów specjalizujących się w grafice warsztatowej, który 24 stycznia Miasto Wrocław ogłosiło wspólnie z Miastem Partnerskim Drezno. Aplikacje można składać do 8 lutego 2017 roku.
Nabór dla grafików na rezydencję artystyczną w Dreźnie, który od 24 stycznia do 8 lutego prowadził Wydział Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, został rozstrzygnięty. W Grafikwerkstatt od 27 lutego pracować będzie Katarzyna Roman!
Zapraszamy do zapoznania się z właśnie wydanym przeglądem rezydencji artystycznych zorganizowanych w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro w 2016 roku. Na ponad 150 stronach przeczytać można, jak powstawał program i poznać wszystkich jego uczestników, nie tylko artystów-rezydentów, ale też organizacje i instytucje z Dolnego Śląska, które wspólnie z A-i-R Wro prowadziły rezydencje. Przedstawione w nim również zostały wydarzenia towarzyszące każdej z rezydencji – działania artystyczne, edukacyjne i społeczne. Jednak przede wszystkim ta publikacja wyjaśnia, dlaczego rezydencje artystyczne są dla nas wszystkich tak bardzo ważne.
„The Gradual Disappearance of Melancholy” Fabiena Lédé bierze się z potrzeby kreowania alternatywnych rzeczywistości, z fascynacji anarchią i kodami, jakimi operuje kolektywna wyobraźnia. Z jednej strony ujawnia się tu estetyczny eksces – z drugiej zachmurzone marginesy fantazji. Z reprodukowanych i blednących wciąż odłamków wspomnień i pragnień tworzą się kolejne warstwy marzeń o czymś więcej niż to, co już jest. Wystawę będzie można oglądać od 31 marca do 20 maja w Galeria Studio BWA Wrocław (Ruska 46a, 301).
W związku z tym, że 7 kwietnia Reykjavik dołączył do grona miast partnerskich stolicy Dolnego Śląska, AIR Wro zdecydowało się rozszerzyć nabór i na rezydencję do Wrocławia zaprosić także przedstawicieli środowiska artystycznego i kulturalnego z Reykjaviku.
Program Rezydencji Artystycznych AIR Wro ogłasza nabór wniosków w ramach pierwszej edycji Programu Rezydencji i Wizyt Studyjnych „Kultura Mobilna”, którego głównym celem jest wspieranie uczestnictwa lokalnego środowiska artystycznego, kulturalnego i akademickiego w rezydencjach i wizytach studyjnych. Artyści, kuratorzy, badacze, menedżerowie kultury, dziennikarze, aktywiści i animatorzy z Dolnego Śląska mogą więc starać się o pokrycie kosztów transportu i zakwaterowania, jeśli w tym roku zostali zaproszeni na rezydencję lub wizytę studyjną.
Mamy przyjemność ogłosić kolejny nabór wychodzący dla przedstawicieli środowisk kulturalnych, artystycznych i akademickich z Wrocławia i Dolnego Śląska. Kierunek Berlin.
Dziś otwieramy kolejny nabór w ramach AIR Wro, tym razem na Maltę, gdzie zlokalizowana jest Valletta – Europejska Stolica Kultury w 2018 roku.
Nabór trwać będzie dokładnie miesiąc (od 19.06 do 19.07) i skierowany jest do artystów wizualnych, architektów, urbanistów, projektantów, aktywistów miejskich, teoretyków miast, przedstawicieli ruchów miejskich oraz animatorów kulturalnych.
Z radością ogłaszamy, że w wyniku pierwszego naboru na rezydencję w Berlinie, którą w sierpniu tego roku AIR Wro organizować będzie wspólnie z Berlin Sessions Residency, wybrany został Paweł Szroniak. Gratulujemy!
Czwarty rok z rzędu baskijscy artyści przyjadą na rezydencje do Wrocławia. Wraz z tym projektem Instytut Kultury Baskijskiej oraz Program Rezydencji Artystycznych AIR Wro kontynuować będą z kolei współpracę, która do 2016 roku stanowiła część programu „Joan-etorriak”, finansowanego przez Fundację Donostia/San Sebastian 2016, a także inne partnerskie organizacje, w tym Etxepare.
Program Rezydencji Artystycznych AIR Wro i Motel Spatie otwierają nabór na rezydencję w Arnhem dla przedstawicieli środowisk artystycznych i kulturalnych z Wrocławia i Dolnego Śląska. Nabór w szczególności skierowany jest do artystów, kuratorów, animatorów, aktywistów, badaczy i teoretyków kultury miejskiej oraz osób związanych z niezależnymi ruchami miejskimi.
Tematem dyskusji będzie sound art rozumiany jako przygoda odkrywania nowych spojrzeń, interpretacji i możliwości działań w świecie dźwięku. Jako próba uchwycenia fenomenu zmiany perspektywy słyszenia. Eksperyment i wyzwanie, gest i nasłuchiwanie jego pogłosu. Zastanowimy się zarówno nad wielorakością definicji tego kierunku sztuki współczesnej, jak i nad możliwymi formami i kierunkami jego rozwoju.
Aparat fotograficzny można zbudować ze zwykłej puszki po kawie. To bardzo prosty sposób na wykonywanie zdjęć. Taką techniką posługuje się baskijska fotografka Nagore Legarreta.
Idea, jaka przyświeca kolektywnemu działaniu w opuszczonym lokalu po byłej pracowni renowacji mebli w podwórzu przy ulicy Ruskiej 46, to współdzielenie przestrzeni. W skali mikro cztery artystki z trzech europejskich miast – Karla Tobar z Bilbao, Nagore Legarreta z San Sebastian, Ewa Głowacka i Gabriela Kowalska z Wrocławia – zaprezentują prace powstałe podczas rezydencji.
Program Rezydencji Artystycznych AIR Wro ogłasza po raz trzeci i ostatni w tym roku nabór wniosków w ramach Programu Rezydencji i Wizyt Studyjnych „Kultura Mobilna”. Artyści, kuratorzy, badacze, menedżerowie kultury, dziennikarze, aktywiści i animatorzy z Dolnego Śląska mogą znów starać się o pokrycie kosztów transportu i zakwaterowania, jeśli w tym roku zaproszeni zostali na rezydencję lub wizytę studyjną.
Wspólnie z EU-Japan Fest Program Rezydencji Artystycznych AIR Wro, prowadzony w ramach Biura Wrocław 2016, ogłasza nabór dla japońskich artystów, architektów, projektantów, kuratorów i menedżerów, także mieszkających w Europie, na rezydencję we Wrocławiu w lutym 2018 roku!
Używamy infromacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Dowiedz się więcej.
Ideą Europejskiej Stolicy Kultury jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. ESK stanowi ważny element poszukiwania nowej tożsamości zjednoczonej Europy.
Zobacz więcejBądź na bieżąco z nowościami, promocjami. Otrzymuj informacje o wydarzeniach, projektach i aktualnościach. Nie wysyłamy spamu! Dowód?